Як вивезти дитину за кордон без згоди другого з батьків?

ребенок

Вирішили поїхати закордон з дітьми? Якщо ви розлучені і не знаходите спільної мови з колишнім чоловіком (дружиною), можуть виникнути певні проблеми.

Частиною 3 статті 313 Цивільного кодексу України, передбачено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни. Однак, незалежно від мети подорожі (лікування чи оздоровлення за кордоном, туристична екскурсія, поїздка до родичів тощо), діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або разом з особами, які уповноважені батьками дитини.

Вивезення дітей, які не досягли шістнадцяти років, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених ними, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, здійснюється за нотаріально посвідченим дозволом другого з батьків або обох батьків для виїзду дитини з уповноваженими особами. (документ обов’язково повинен містити маршрут прямування і часові рамки запланованої поїздки).

Однак, найчастіше, в життєвих буднях трапляються ситуації, коли один з батьків, з ким залишається проживати дитина після розлучення, не має змоги вивести її за кордон для відпочинку чи оздоровлення з двох підстав: місце проживання другого з батьків просто невідоме або розлучення викликало конфлікт між колишнім подружжям, що призвело до протистояння та відмови батька/матері на видачу дозволу для вивезення дитини за кордон. І це проблема, яка може залишатися без вирішення роками…

Раніше, якщо мирним шляхом досягти компромісу не вдавалося, єдиним варіантом вирішення проблеми було звернення до суду з конкретними вимогами та отримання рішення суду про:

  • позбавлення батьківських прав другого з батьків (за наявності відповідних підстав);
  • визнання другого з батьків безвісно відсутнім (за наявності підстав);
  • про визнання другого  батьків недієздатним (за наявності підстав);
  • про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

На сьогодні ж ситуація змінилась. Давайте розглянемо це питання докладніше.

З 29 серпня 2019 року виїзд з дитиною за кордон на строк до 1 (одного) місяця можливий з тим із батьків, з яким постійно проживає дитина. При цьому обов’язковою умовою для перетину дитиною держкордону разом з матір’ю чи батьком є наявність рішення суду або органу опіки та піклування про постійне проживання дитини з мамою або татом відповідно.

Такі зміни закріплені на законодавчому рівні. Про них іде мова в статтях 19 та 157 Сімейного кодексу України та в Правилах перетинання державного кордону громадянами України.

По-перше, той із батьків, з яким визначено рішенням суду або підтверджено висновком органу опіки та піклування місце проживання дитини (окрім випадків, якщо до такого батька чи матері застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною) самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує одного місяця, з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, та у разі, якщо йому відомо місце проживання іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, інформує його шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

Тобто окрім висновку органів опіки та піклування, яким підтверджено місце проживання дитини, або рішення суду, яким визначено, місце проживання, перед виїздом разом з дитиною мати або батько повинні обов’язково повідомити другого з батьків про вивезення дитини (за умови, що той не ухиляється від сплати аліментів і належним чином виконує свої батьківські обов’язки). Повідомлення краще направляти цінним листом на адресу іншого з батьків з повідомленням та описом вкладення, щоб мати доказ надсилання такого повідомлення.

По-друге, той із батьків, з яким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, у разі:

  1. наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, що має бути підтверджено довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів;
  2. наявності заборгованості зі сплати аліментів, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі захворювання, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.
  3. По-третє, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів, звертається рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей.

У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини та у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем у порядку, встановленому законом.

Зазначені зміни в порядок виїзду дітей з України прийняті в рамках ініціативи Мін’юсту «Чужих дітей не буває».

Отже, підсумуємо: виїзд дитини у супроводі одного з батьків без нотаріально засвідченої заяви про згоду іншого з батьків можливий у разі якщо:

  1. судом наданий дозвіл на виїзд дитини без згоди та супроводу другого з батьків;
  2. дитина виїжджає у супроводі одинокої матері;
  3. другий з батьків помер, позбавлений батьківських прав, визнаний недієздатним, визнаний безвісно відсутнім;
  4. другий з батьків має заборгованість зі сплати аліментів більше 4 місяців;
  5. дитина тимчасово виїжджає на лікування на строк до 1 місяця;
  6. дитина виїжджає  на строк до 1 місяця (в разі визначення місця проживання дитини з тим із батьків, який супроводжує дитину);
  7. другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства;
  8. дитина вибуває на постійне місце проживання чи взята на постійний консульський облік у дипломатичному представництві України за кордоном.

Зазначені вище  підстави повинні бути підтверджені документально.

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.